Filmas apie R.Paksą viliojo kauniečius

Iš pareigų nušalintas Prezidentas neslepia vėl sieksiantis grįžti į turėtą postą

Dainoras LUKAS

Seniai kino teatre “Romuva” nebuvo tiek žmonių, kiek ketvirtadienio vakarą. Kelis šimtus kauniečių suviliojo galimybė nemokamai pamatyti filmą “Vienas prieš visus”, kurio iki šiol nerodė nė viena nacionalinė televizija.

Pateikė „kitokią nuomonę“

“Kas už Prezidentą Rolandą Paksą – prašome į salę, kas prieš – į tualetą”, – kvietė kino teatro fojė atsistojęs jo šalininkas. Salė, kurioje yra 500 sėdimų vietų, buvo sausakimša, buvo užimti visi praėjimai, apie šimtas žmonių pusantros valandos trukmės filmą žiūrėjo stovėdami. R.Paksas į susitikimą atvyko kartu su filmo kūrėju žurnalistu Vytau tu Matulevičiumi, buvusia patarėja Ona Valiukevičiūte. Susirinkusieji Juos pasitiko atsistodami ir šaukdami “valio”.

“Prieš dvejus metus girdėjote vieną nuomonę sistemos, kuri pasipriešino permainoms. Šį filmą sukūrė du kartus metų žurnalistu išrinktas V.Matulevičius, filmą atsisakė rodyti visos didžiosios Lietuvos televizijos, po ilgų ginčų jis buvo pademonstruotas Seime. Kodėl šiandien tai yra svarbu? Neatsakius į klausimą, kas buvo prieš dvejus metus, neišsiaiškinę, kas kaltas, kad Lietuva skilo į dvi dalis, neįmanoma eiti toliau”, – kalbėjo R.Paksas.

Matulevičius teigė žinąs, kodėl filmo nerodo televizijos. “Jame kalba ne tik žinomi asmenys, profesoriai, akademikai, bet ir Lietuvos Helsinkio grupės nariai, tai – sovietinių laikų disidentai, dešimtmečius praleidę lageriuose. Jų nuomonė tomis dienomis buvo nutylima”, – sakė žurnalistas.

Apkalta įvardyta perversmu

R.Paksas raudonu kilimu žengia į Prezidentūrą, tačiau netrukus ekrane pasirodo kilpa ant medžio – tokiais vaizdais prasideda filmas. Rodomi apsikabinimai su Valdu Adamkumi, Artūro Paulausko pasveikinimas, vienybės medžio sodinimas kartu su minėtais politikais ir Vytautu Landsbergiu bei Algirdu Brazausku.

Paskui prasideda žinomų žmonių komentarai. Apie vykusią apkaltą kalba akademikas Romualdas Grigas, rofesoriai Vaidotas Antanaitis, Alfonsas Vaišvila, Bronius Genzelis, Romualdas Ozolas (”tai buvo juodo jo cunamio banga”), Antanas Terleckas, Kazys Bobelis („jis nebuvo padaręs tokių konstitucinių nusikaltimų, dėl kurių reikėtų pašalinti”, “pagrindinė jo klaida – J.Borisovą pas kirti patarėju”), žurnalistas Artūras Račas (”J.Borisovas iki šiol laisvas, nors kėlė grėsmę Lietuvai”), Helsinkio grupės narys kunigas Edmundas Palionis.

Buvęs garsus politinis kalinys Viktoras Petkus apkaltos procesą vadino gerai parengtu perversmu. “Jį pražudė nesukalbamumas, nenoras paklusti”, – sakė jis.

Daktarė Liudvika Meškauskaitė sakė, kad R.Paksas nubaustas “konstituciniu teistumu”. Ji teigė, kad panašus precedentas, kai politikas visam gyvenimui nušalinamas nuo politikos, jau yra buvęs Italijoje. “Musolinio laikais? Taip”, – patikslino ji. „Tai kas jus nuvertė?” – ekrane nuskamba klausimas, tačiau R.Paksas nieko neatsako.

Filmo metu netrūko užuominų, kad R.Pakso pašalinimu neva buvo suinteresuotos JAV, Rusijos ar net Izraelio specialiosios tarnybos. Ne vienas filmo herojus nusistebėjo, kad buvę KGB rezervo karininkai Antanas Valionis ir Arvydas Pocius užima aukštus postus. „Tai priimtina net V.Adamkui”, – stebėjosi jie.

Pasibaigus filmui iš salės pasigirdo klausimas, ar galima jį nusipirkti. V.Matulevičius sakė pagalvosiąs apie tokią galimybę. Vienas vyriškis atsiklaupė prieš R.Paksą, persižegnojo ir įteikė jam rožių puokštę, kuriomis ir taip buvo nukrautas stalas ant scenos. Kitas vyras teiravosi, kieno marionetės yra V.Matulevičius ir R.Paksas.

Neišvengta incidentų

Žmonės į kino teatrą pradėjo rinktis gerokai prieš filmo demonstravimą. Prie “Romuvos” atėjo ir grupelė jaunųjų konservatorių, kurie laikė plakatą su užrašu “Populizmui – ne”. Jaunuoliai taip pat išdėliojo taką iš žvakučių. Tai sukėlė kai kurių R.Pakso šalininkų įniršį.

Visuomenės veikėju prisistatantis Ričardas Česnutis puolė spardyti žvakes, plastikinių indelių šukės skraidė aplinkui, viena jų vos nekliudė Laisvės alėja ėjusios moters. Su juo susiginčijo kitas vyriškis, kuris, vienų manymu, buvo girtas, kitų vertinimu, – psichiškai nesveikas. Jis skeryčiojosi, rėkavo, bandė patekti į kino salę, tačiau R.Pakso šalininkai jo neįleido. Pats R.Paksas, išvydęs jaunuolius su žvakutėmis, priėjo prie jų ir žiebtuvėliu uždegė žvakę.

Pradžiugino teismo sprendimas

Konstitucinis Teismas 2004 metais nustatė, kad R.Paksas trimis atvejais šiurkščiai pažeidė Konstituciją: kai suteikė pilietybę J.Borisovui; leido J.Borisovui suprasti, kad dėl jo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą ir vykdo jo pokalbių telefonu kontrolę; davė nurodymus savo patarėjui Visvaldui Račkauskui siekti paveikti bendrovės “Žemaitijos keliai“ vadovų ir akcininkų sprendimus dėl akcijų perleidimo R.Paksui artimiems asmenims.

R.Pakso bandymas grįžti į politiką prasidėjo pernai, kai Aukščiausiasis Teismas jį galutinai išteisino dėl kaltinimų atskleidus valstybės paslaptį J.Borisovui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *