Vyriausiojo šamano klaida

Valdas VASILIAUSKAS

vasiliauskas.jpg

     Trečiadienis. Šiandien prezidentui V.Adamkui vėl sunki dilema, ką pasirinkti. Vienoje pusėje – galinga JAV lietuvių bendruomenė, kurios nuomonės V.Adamkus negali nepaisyti. Kitoje – devyni Konstitucijos žyniai, apsikarstę šamaniškais amuletais ir grandinėmis.
     V.Adamkus negali spjauti į barzdą vyriausiajam šamanui, kuris tarpininkauja jam bendraujant su Konstitucijos ir įstatymų dvasiomis. Tačiau ir vėl vyriausiasis šamanas priskaldė malkų visą vežimą. Švelniai tariant.
     Matyt, sau įprasta greitakalbe sumurmėjo ne tą burtažodį ir padarė nedovanotiną klaidą – išsikvietė NKVD dvasią. Toji viešnia nebuvėlė nudžiugo patekusi tarp savų – NKVD atžalų, sukurpusių disertacijas, liaupsinančias stribus, tautos genocido organizatorius ir vykdytojus (Konstitucinio teismo teisėja T.Birmontienė). Todėl Konstitucinio teismo nutarimas, nubraukęs beveik pusei milijono išeivijos lietuvių teisę į antrąją pilietybę, faktiškai tęsia lietuvių tautos genocidą. Nekalbant apie krašto apvogimą ir skurdinimą – užkertamas kelias grįžtančių tautiečių investicijoms.
     Gera Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos idėja rengti referendumą dėl dvigubos pilietybės, jai pritarė ir Seimo pirmininkas V.Muntianas. Referendumą siūlo Seimo ir JAV lietuvių bendruomenės komisijos rezoliucija (nepakenktų kartu paklausti tautos nuomonės, ar reikia jai tokio Konstitucinio teismo). O prezidentas? Jis siūlo surengti visuomenės diskusiją dėl dvigubos pilietybės. Diplomatas mūsų prezidentas. Švelniai tariant.
     Ketvirtadienis. A.Pociaus atlaidai, trunkantys jau ilgiau nei tris mėnesius ir iki gyvo kaulo įgrisę visuomenei, Seimo valia pratęsti iki kito antradienio, kai bus galutinai patvirtintos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvados. Nors ne tokios baigmės A.Pocius tikėjosi, tačiau ar galėjo kada paprastas provincijos prokuroras svajoti, kad taps nelyg Lietuvos patronu, kurį vieni garbins, kiti – netikintieji – koneveiks?
     Kiek pasikeitė Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovų – niekam dėl to nebūdavo nei šilta, nei šalta, VSD generaliniai direktoriai nesuspėdavo pasitraukti, kai jų pavardes visuomenė bemat pamiršdavo. VSD vadovų kaita „visos parapijos“ (Lietuvos) įvykiu tapo tik antrąją M.Laurinkaus kadenciją, kai jį savo kandidatu įsigeidė pakeisti prezidentas R.Paksas ir šiuo neapdairiu žingsniu užsitraukė apkaltą.
     Mat antrąją M.Laurinkaus kadenciją VSD virto tuo, kuo yra dabar (skaitykite Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadas, o ypač – jeigu turite teisę – jo surinktą slaptą medžiagą). Demoralizuota, vidujai supuvusi institucija: kas iš tikrųjų vyko VSD Klaipėdos apygardoje, kai buvęs VSD vadovas M.Laurinkus strimgalviais atšaukė pareigūnus ir nutraukė kontržvalgybos operaciją? Komiteto išvadose ir žiniasklaidoje užsimenama, neva M.Laurinkus išsigandęs šantažo: ką jis veikė tame fazanyne, su kuo jis ten buvo nufilmuotas?
      Bet nereikia nė dviprasmiškų užuominų ir net įslaptintų pažymų, kad suprastum, kokia atmosfera VSD susiformavo M.Laurinkaus laikais ir įsitvirtino vadovaujant A.Pociui. Pakanka viešų oficialių dokumentų, tarkim, Seimo laikinosios komisijos, tyrusios Turniškių skandalą, išvadų. Kodėl V.Račkio bendrovė galėjo įkeisti bankui prezidento rezidenciją Turniškėse – ir nė viena lapė (specialioji tarnyba) neviauktelėjo? Labai atsiprašau dėl juodojo humoro, bet kitas akiplėšiškumo laipsnis būtų užstatyti Jo Ekscelencijos kūną organų transplantacijai? …

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *