Melagis palydėtas iškilmingai

Generolas Arvydas POCIUS darbuosis NATO vadavietėje

Birutė VYŠNIAUSKAITĖ

v_zukas_a_pocius.jpg

V.Ščiavinsko nuotrauka: Į JAV išvykstantį generolą Arvydą POCIŲ (dešinėje) laikinai pavaduos pulkininkas Vytautas Jonas ŽUKAS.

Nutarė nelaukti išvadų

      Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės vadovybė vakar surengė generolo Arvydo POCIAUS palydėtuves į NATO vadavietę Jungtinėse Amerikos Valstijose.
      Kariškis į šį svarbų postą buvo paskirtas nepaisant jam nepalankių Seimo laikinosios komisijos vertinimų.
      Buvusio savanorio Juro ABROMAVIČIAUS žūties aplinkybes tiriantys politikai yra nustatę, kad Arvydas POCIUS pažemino karininko vardą.
      „Komisijai liudijęs lauko pajėgų vadas, brigados generolas Arvydas POCIUS sąmoningai klaidino komisiją, jog Juras ABROMAVIČIUS buvo atleistas iš darbo už tai, kad viršijo savo įgaliojimus“, – rašoma komisijos išvadų projekte.

Gali ir paskirti, ir atšaukti

      Nuo spalio 5 dienos generolas eis aukštas pareigas.
      Jis taps Jungtinių pajėgų transformacijos vadavietės štabo viršininko pavaduotoju kariniam švietimui ir mokymui.
Šį postą Lietuvai pasiūlė NATO vadovybė ir mūsų šalies vadovai privalėjo rasti tinkamą kandidatą.
      Ar tinkamas Arvydas POCIUS, kuris, liudydamas apie Juro ABROMAVIČIAUS veiklą keliolikai Seimo narių, viešai apsimelavo?
      Krašto apsaugos ministras Juozas OLEKAS vakar tvirtino apie Seimo komisijos parengtą išvadų projektą nieko nežinąs: „Mūsų niekas apie tai neinformavo. Kai bus priimtos išvados, tada jas ir vertinsime. Tikimės, kad jos bus palankios Arvydui POCIUI“.
      Paklaustas, kaip bus elgiamasi, jeigu išvados bus nepalankios generolui, ministras atsakė: „Yra Lietuvos atstovo skyrimo į NATO vadavietę procedūra, yra ir atšaukimo galimybė“.
      Tam, kad Arvydas POCIUS būtų paskirtas į NATO vadavietę, prireikė ir prezidento Valdo Adamkaus dekreto. Šalies vadovas taip pat nelaukė, kokias išvadas priims Seimas.
      Dekrete nurodyta nuo rugsėjo 25 dienos atleisti generolą iš lauko pajėgų vado pareigų, kad jis netrukdomas galėtų išvykti į JAV.

Iš karto nuskubėjo švęsti

      Arvydas POCIUS vakar nekomentavo, ką darys, jeigu Seimas pripažins jį savo veiksmais pažeminus Lietuvos karininko vardą.
      Iškart po iškilmingo atsisveikinimo prie Krašto apsaugos ministerijos generolas su kolegomis nuskubėjo švęsti.

Melagingų parodymų neįrodė

      Parlamento laikinosios komisijos Juro ABROMAVIČIAUS žūties aplinkybėms ištirti vadovė Loreta GRAUŽINIENĖ patvirtino, jog generolas neįrodė savo teiginių, esą šis kariškis iš pareigų buvo atleistas už tai, kad 1993 metų rudenį ragino savanorius sugrįžti į mišką: „Tai, ką Arvydas POCIUS mums pateikė, neatitiko jo duotų parodymų“.
      Pasak L.Graužinienės, vasarą komisija sutartinai balsavo už išvadų projektą, kuriame rašoma, kad Arvydas POCIUS pažemino karininko vardą ir orumą: „Nežinau, kuo rėmėsi šalies vadovai, nusprendę Arvydą POCIŲ išsiųsti į JAV. Manau, kad tikrai buvo galima iki spalio vidurio palaukti komisijos išvadų“. 

Tyrėjai gūžčioja pečiais

      „Lietuvoje jau tokios tradicijos: dalyvauk puče, išeik į mišką ir būsi paaukštintas, kilsi karjeros laiptais“, – Arvydo POCIAUS išsiuntimu į NATO vadavietę stebėjosi komisijos narys Vytautas ČEPAS.
      Prisiminęs generolo pateiktus tariamus įrodymus apie Juro ABROMAVIČIAUS veiklą, parlamentaras nelinksmai nusijuokė: „Visa komisija gūžčiojo pečiais, nes Arvydas POCIUS atnešė kažkokį raštą, kuris tik patvirtino jo paties melavimą“.
      Dar keletą iškalbingų detalių prisiminė kitas komisijos narys Vaclovas KARBAUSKIS: „Generolas tvirtino, jog už įgaliojimų viršijimą pats atleido Jurą ABROMAVIČIŲ iš pareigų, tačiau dokumentai įrodė, kad velionis 1993 metų spalio mėnesį iš Kauno apskrities teritorinės gynybos štabo viršininko pareigų pasitraukė pats“.
      Vaclovas KARBAUSKIS teigė manąs, kad ir prezidentas, ir krašto apsaugos ministras paskubėjo išsiųsti Arvydą POCIŲ į NATO vadavietę: „Juk iki išvadų tvirtinimo Seime liko vos kelios savaitės. Pagaliau reikėtų atsakyti į vieną labai svarbų klausimą – kodėl generolas komisijai melavo?“

Našlė reikalauja teisingumo

      Po to, kai Arvydas POCIUS apsimelavo Seime, Juro ABROMAVIČIAUS našlė Jūratė tyrėjams įteikė vaizdajuostę, kurioje užfiksuota, kaip jos vyras ragino savanorius sugrįžti iš miško.
      Tai akivaizdžiai prieštaravo generolo žodžiams.
      Todėl našlė vasario mėnesį Vilniaus 2-ajam apylinkės teismui privataus kaltinimo tvarka įteikė ieškinį prieš Arvydą POCIŲ dėl mirusio žmogaus šmeižto.
      Bet J.Abromavičienės ieškinys iki šiol neišnagrinėtas, nes Vilniaus 2-asis policijos komisariatas niekaip nebaigia ikiteisminio tyrimo.
      „Neseniai teiravausi, kada bus baigtas tyrimas. Nieko nauja neišgirdau – laukiama Seimo komisijos išvadų ir dar kažkokių dokumentų iš Krašto apsaugos ministerijos“, – pasakojo Jūratė ABROMAVIČIENĖ.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *