Paieškokime kitų kelių

 Egidijus Haroldas PETRUITIS

Egidijus Haroldas PETRUITIS

        Seimas užsimojo išblaivinti tautą. Užsimojo ir pateikė Naujametinę dovanėlę, uždraudė alkoholio reklamą. Ir staiga nuo sausio pirmos mes visi blaivininkai pasidarėme. Na jei ne visi, tai mūsų vaikai tikrai į alkoholį nebežiūrės.
         Kodėl?
         Per mielą televiziją reklamos nebematys.
         Taip tik atrodo iš pirmo žvilgsnio. O kaip yra iš tikrųjų, ką gero ir ką blogo davė šis, sakyčiau, nesusipratimas?
         Gerai yra, be abejo, tai, kad atkreiptas dėmesys į alkoholizmo problemą Lietuvoje – vis dar blaiviai mąstantys žmones pritars, kad su alkoholizmu reikia kovoti.
         Bet ar reklamos uždraudimas gali išspręsti šią problemą?
         Nedvejodamas atsakau, kad ne.
         Tai ko siekė ir ką pasiekė seimo nariai, kurie užvirė šią košę?
         Artėja rinkimai ir žinoma kai kas norėjo pasipuikuoti ir pigiai pasireklamuoti prieš rinkėjus – žiūrėkite, aš už blaivią Lietuvą kaip legendinis Žemaičių vyskupas Motiejus VALANČIUS.
         Bet likimo ironija.
         Tai padare partijų, kurios nariai save vadina valstybininkais, o visus kitus populistais. Socialdemokratai ir konservatoriai pirmieji panaudojo ši, dar daugeliui tada sunkiai suprantama žodį norėdami sumenkinti savo politinius priešininkus.
         Dabar gi jie patys ir pademonstravo ką šis žodis reiškia.
         O dabar apie tai kas yra blogai.
         Pirmoje eilėje nuskriausti sporto aistruoliai, jie nebegali tiesiogiai stebėti sporto varžybų, nes komandas dažniausiai remia aludariai ir jų logotipai puikuojasi ant sportininku aprangos.
         O priimtas įstatymas draudžia ir netiesioginę reklamą. O kaip bus su kino filmais? Ar galėsime žiūrėti irgi tik po 23-čios valandos? Juk ten nemažai epizodų, kur galima pamatyti alkoholinius gėrimus.
          Antra,  alkoholiniu gėrimų gamintojai pasidarė dar labiau priklausomi nuo didžiųjų prekybos tinklų, nes uždraudus reklamą per televiziją, alkoholinius gėrimus vartotojas galės pamatyti tik parduotuvių lentynose.
         O kokia išeitis iš susidariusios situacijos?
         Valdžios vyrai ir moterys dabar, ko gero, turėtų ne ieškoti kaltų ir vieni kitus gąsdinti teismais, o atsiprašyti tautos ir skubiai taisyti padėtį. Reikėtų pagaliau suprasti, kad alkoholizmas yra baisi bėda ir su juo reikia negailestingai kovoti, o ne su pačiais gėrimais. Žmonės gėrė ir gers, norės to seimo nariai ar nenorės. Vadovaudamiesi jų galvosena, turėtume uždrausti ir ugnį, nes gaisrai atneša baisiausias nelaime žmonijai.
         Daugelis žmonių karštą vasaros diena išgeria bokalą alaus, vakarieniaudami žvakių šviesoje neatsisako taurės vyno, prieš miegą kai kas pasilepina penkiasdešimčia gramų stipresnio gėrimo. Argi tai blogai? Ar čia alkoholizmas? Ar tai kam nors kenkia?
         Tai kodėl daugeliui žmonių yra atimta teise rinktis. Juk reklama – tai savotiška informacija. Gal užuot kovojus su vėjo malūnais reikėtų daugiau dėmesio skirti jaunimo užimtumui ir pramogoms? Gal rimtai imtis sveiko gyvenimo būdo propagandai, parodyti koks gyvenimas yra nuostabus,  kai žvelgi į jį blaiviomis akimis?
         Ar tai turi padaryti Seimas?
          Ne, nebent Seimo nariai geru savo pavyzdžiu galėtų prisidėti.
         Bet valdžia gali skatinti verslininkus kurie siūlytų pramogas be alkoholinių gėrimų.
         Manau, jei susėstų prie vieno stalo valdžios, alkoholinių gėrimų gamintojų, televizijos, didžiųjų prekybos tinklų, šou biznio ir sporto pasaulio atstovai ir užsibrėžtų sau tikslą nugalėti alkoholizmą, jiems tikrai pavyktų.
         Gal pamėginam?
         Uždrausti bet ką – lengviausia, bet ne visuomet – protingiausia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *