Atsisakysime žemės skirstymo pagal paskirtį

Valdžia, tarnaudama žmogui, turi sudaryti palankias sąlygas savo gyvenimą taip, kaip jam norisi. Lietuvoje šiandien yra daug tokių įstatymų, kurie žmonėms ne padeda, bet trukdo. Sunku suprasti, kodėl žemė Lietuvoje skirstoma net į vienuolika rūšių ir porūšių, o jos naudojimui nustatyti įvairūs apribojimai. Žemės sklypo savininkas yra pats žmogus, tačiau kada ir ką joje jis gali daryti iki šiol  sprendžia tik valstybė.

      Visi draudimai ir ribojimai, kurie sukuria papildomų problemų žmonėms ir yra gera terpė klestėti valdininkų kyšininkavimui, turi būti panaikinti. Tokia yra  partijos Tvarka ir teisingumas principinė nuostata. Partija savo programoje siūlo atsisakyti žemės skirstymo pagal paskirtį. Taip pat nėra reikalo reglamentuoti žemės savininko veiklos pagal įvairias specialiąsias sąlygas, būtina atsisakyti tokio sudėtingumo detaliųjų planų rengimo, juos kuo labiau supaprastinti.

      Apie šiuos siekius – pokalbis su partijos pirmininko pirmuoju pavaduotoju, Seimo frakcijos Tvarka ir teisingumas seniūnu Valentinu MAZURONIU.

Valentinas MAZURONIS

      – Pasiūlymas atsisakyti žemės skirstymo pagal paskirtį, siūlymas radikaliai supaprastinti detaliųjų planų rengimą – tai gana kardinalūs sprendimai. Kodėl atėjo laikas juo daryti ir ar valdininkai, kurie sprendžia dėl žemės paskirties keitimo, derina detaliuosius planus, labai lengvai tokiems sprendimams pritars?

      – Tikrai nepritars. Svarbu, kad žmonės tam pritars. Kas geriau, negu pats savininkas, gali nuspręsti, ką savo žemėje jam veikti, kas labiau apsimoka – bulves auginti ar golfo laukus įrengti? Mes sakome, kad būtina kuo greičiau atsisakyti tokio žemės skirstymo. Verslininkams šiandien reikia nueiti kryžiaus kelius, sugaišti pusmetį ar net metus laiko, sumokėti galybę pinigų, norint pakeisti žemės paskirtį. Norėdamas keisti sklypo paskirtį, savininkas privalo rengti detalųjį planą, derinti jį įvairiose institucijose, o galutinis žodis, ar ta paskirtis bus pakeista, priklauso nuo valdininko ar politikų noro leisti arba neleisti. Juolab, kad kriterijai, kuriais remiamasi sprendžiant suteikti leidimą ar ne, dažnai yra neaiškūs. Neskirstykime žemės pagal paskirtį, tai nereikės ir jos keitimo procedūrų. Absurdas, kai mes šiandien žemės ūkio paskirties žemėje draudžiame žmogui pasistatyti gyvenamąjį namą net sau.

      – Sakykite, ar savivaldybės tarybos nario darbas spręsti dėl privataus žemės sklypo padalijimo į du sklypus? Ar pačių detaliųjų planų rengimas visuomet yra būtinas?

      – Žinoma, kad ne politikai turi spręsti, leisti ar neleisti žmogui padalinti savo sklypą. Yra sklypo savininkas ir jeigu pagal galiojančius teisės aktus padalinus sklypą, gali būti suformuojamas kitas atskiras sklypas ar, žmonėms susitarus, praplečiamos gretimo sklypo ribos, tai niekas daugiau, išskyrus notarus, tvirtinančius sandorių dokumentus, į žmonių sutartinius dalykus neturėtų kištis.

      Laimėję rinkimus, mes labai nuodugniai peržiūrėsime žemės, teritorijų planavimo įstatymus, nutarimus, kitus teisės aktus, susijusius su žemės naudojimu ir tuos, kurie be reikalo riboja verslininkų, žemės savininkų interesus, naikinsime. Žmogus, o ne valdžia, kuri sprendžia, kada ir kaip ją naudoti, turi pagaliau tapti tikru savo žemės savininku.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *