Reikia daryti tai, ką geriausiai sugebi

Egidijus KLUMBYS – partijos “Tvarka ir teisingumas” kandidatas rinkimuose į Lietuvos Respublikos Seimą Kretingos vienmandatėje rinkimų apygardoje.
         56-rių metų medicinos mokslų daktaras, neurochirurgas, teisininkas, Nepriklausomybės atstatymo akto signataras, 1990 – 1992 metais Atkuriamojo Seimo deputatas, nuo 2000 metų Seimo narys, 2004 metais išrinktas antrai kadencijai, priklauso į Lietuvos Respublikos Seimo frakcijai “Tvarka ir teisingumas”. Aktyviai dalyvauja į Lietuvos Respublikos Seimo parlamentinių grupių, komisijų ir komitetų darbe.

klumbys.jpg

     
       – Esate gerai pažįstamas Lietuvos žmonėms, daug nuveikęs tautos labui. Šiandien Jūs esate Rolando PAKSO komandoje. Kodėl?

      – Įsijungiau į šią komandą dar praeito į Lietuvos Respublikos Seimo kadencijos pabaigoje, kai susidūriau su didele neteisybe. Prezidento Rolando Pakso apkaltos metu aš ir pasisakiau, ir balsavai prieš apkaltą. Tada ir prasidėjo ideologinis bendravimas, o prie komandos prisijungiau šio į Lietuvos Respublikos Seimo metu.
           – Viename interviu Jūs pasakėte, kad Seime jaučiatės kaip beprotnamyje. Tačiau Jūs į tą „beprotnamį“ vėl ruošiatės patekti… Kodėl?
      – Tai tam tikra metafora, nes aš daug ko, kas vyksta čia, Seime, nesuvokiu sveiku protu. Štai, kad ir paskutinis LEO LT įkūrimas, kur, mano nuomone, blaiviai mąstantis žmogus negalėjo balsuoti už šio įstatymo  priėmimą. Bet jis priimtas. O dalyvauju, vėlgi, pasakysiu metaforiškai, – kad tame beprotnamyje būtų mažiau kvailių (juokiasi). Kuo daugiau Seime bus mąstančių žmonių, tuo mažiau bus beprotybės.
           – Apie Jus kalbama, kad esate vienas principingiausių politikų Lietuvoje – gal apie tuos politinius principus ir nuostatas plačiau.
      – Aš esu kategoriškai prieš dvigubą standartą politikoje. Tai aktualu tiek vidaus, tiek ir užsienio politikoje. Jei jau Seimo nariui kyla tokia mintis, kad galima truputį pažeisti įstatymą, tai ką kalbėti apie eilinį mūsų valstybės pilietį, kuris daro išvadą ir pažeidžia daugiau?! Čia mes patenkame į uždarą ratą, kai valstybė kuriama ne daugumai tautos žmonių, o išrinktam elitininkų ratui, kurie naudoja visus valstybės išteklius savo asmeninei gerovei – ar kraudamiesi turtus, ar naudodamiesi privilegijomis, ar gaudami postus.
           – Jūs atstovaujate partijai, kurios vizija yra gerovės valstybė. Kas įgyvendins tuos siekius ir ar pakaks žmonių, kuriais bus galima pasitikėti?
      – Noriu tikėti, kad žmonių bus. Svarbu, kiek rinkėjai mums po ateinančių į Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų suteiks valdžios. Jeigu laimėsime rinkimus, tai tuos darbus, kuriuos imsis realizuoti partija „Tvarka ir teisingumas“, žmonės dirbs sąžiningai ir nuoširdžiai. Tai, kad tokių žmonių yra, parodė ir šiandieninis darbas  Seime.  Žmonės nori, žmonės gali ir prisiima atsakomybę.
           – Visos partijos pasipildo naujais nariais – politikai kaitalioja politinę priklausomybę. Ar tokiais žmonėmis galima pasitikėti?
      – Yra įvairių aplinkybių. Jei žmonės per tą pačią kadenciją partiją pakeičia tris kartus, tai jau reikėtų žiūrėti įtariai. Bet, jeigu žmogus patenka į Seimą su tam tikra komanda ir vėliau suvokia, kad ta komanda nevykdo savo įsipareigojimų arba kertasi jų principiniai nuostatai, tuomet nematau nieko blogo. Taip buvo ir 2002 metais, kai aš atėjau į Seimą su Naujosios sąjungos partija ir tuomet pasakiau: „žmonės, ką jūs darot – jūsų sprendimai prieštarauja tam, ką jūs žadėjote“ – ir buvau išmestas. Nuėjau ten, kur galiu realizuoti tai, apie ką kalbėjau rinkiminės kampanijos metu. Į mūsų partiją atėjo ir Vytautas KAMBLEVIČIUS, ir Petras GRAŽULIS – jie komandos nariai, su jais galima diskutuoti. Mes surandame bendrą tiesą.
      – Jūsų ilgametis politiko darbas, turbūt, suteikia galimybę geriau pažinti žmones?
      – Be abejonės. Tačiau frakcijoje labai atsakingai svarstome kiekvieno naujai atėjusio žmogaus pareiškimą. Aš asmeniškai iki šiolei nesu suklydęs.
      – Jūs sukaupėte daug patirties. Kokia ji?
      – To negalima pasverti ir įvardinti. Aš tikrai turiu jau daug patirties ir gyvenime, ir politikoje. Vienokie mano sprendimai buvo pirmaisiais Nepriklausomybės metais, kai buvau dar jaunas, o kitokie dabar – į viską žiūrima atsargiau, labiau pasvarstant.
     – Jūs esate ir teisininkas, ir gydytojas – kaip dažnai prisimenate savo žemiškąsias profesijas?
      – Dabartinė tikroji mano profesija – tai politikas. Mano bazinė profesija – gydytojas. Šiek tiek vėliau suvokiau, kad, jeigu nori dalyvauti politikoje, be teisinių žinių – nei iš vietos. Tada baigiau teisę. Gydytojo profesija reikalinga man santykinai – tai amatas, o aš jo nedirbu. Tik tiek, kad jau detaliau ir įdėmiau žiūriu į tuos įstatymus, kurie susieti su sveikatos apsauga. Antras dalykas, kalbantis su rinkėjais, aš jiems tikrai padedu ir kaip gydytojas, nes žmonės turi daug sveikatos problemų.
      – Ar turite savo nuomonę apie teisinę sistemą?
      – Turiu. Lietuvoje labai liūdna teisinė sistema. Pasitikėjimas teismais nekelia pasitikėjimo. Ne kartą kreipiausi į teismą kaip Seimo narys – man ši teisė suteikta ginant vartotojus. Kai susiduriu su priimtais sprendimais – darosi liūdna. Būtina, kad Seimas pradėtų priiminėti aiškius ir nedviprasmiškus įstatymus. Dabartiniuose įstatymuose yra labai daug vietos interpretacijai. Jeigu į Lietuvos Respublikos Seimo nariai, priimdami vieną ar kitą įstatymą, kartais žiūri pro pirštus, tai teismuose to įstatymo kiekvienas žodis tyrinėjamas tarsi pro mikroskopą. Reikia kokybiškų ir gerų įstatymų.
     – Ar nemanote, kad ankščiau ar vėliau teisingumas prezidento Rolando PAKSO atveju bus atstatytas ir jis vėl galės dalyvauti šalies valdyme? Ar galima tikėtis teigiamo atsakymo iš Strasbūro?
      – Vienas dalykas – kaip man atrodo, kitas – kaip spręs Žmogaus teisių teismas. Aš manau, kad Rolando PAKSO teisės buvo pamintos ir pažeistos pačiu grubiausiu būdu. Vienoks ar kitoks sprendimas, apkalta, kuri buvo padaryta – tai jau įvykęs faktas. 2000 metais, patekęs į į Lietuvos Respublikos Seimą, aš prisiekiau. 2004 metais aš vėl prisiekiau. Pagal nusistovėjusią sistemą ta priesaika trunka ketverius metus. Vėliau aš esu nuo tos priesaikos laisvas. Kai kurie Seimo nariai prisiekinėja net ir po tris kartus, prisiekinėja ministrai, žodžiu, priesaika trunka tiek, kiek trunka žmogaus užimamos pareigos. Prezidentas Rolandas PAKSAS taip pat prisiekė savo kadencijos laikotarpiui. Tai mano nuomonė. Konstitucinis teismas traktuoja kitaip – jei tu sulaužei priesaiką, tai iki gyvenimo pabaigos. Tai yra aiškus teisinis nelogiškumas ir neteisingas Konstitucinio teismo sprendimas. Ta sistema, kuri nuteisė prezidentą Rolandą PAKSĄ, ji ir dabar dės visas pastangas, kad Strasbūro sprendimas būtų nepalankus. Tą mes turime aiškiai suvokti.
      – Jums, Nepriklausomybės akto signatarui, atrodo, teks prisiekti jau trečią kartą,  jeigu būsite išrinktas šiuose rinkimuose. Šį  kartą Jus rinks kretingiškiai.
      – Taip, su Kretingos žmonėmis aš dirbu jau nuo 2000 metų – žinau kiekvieną keliuką, takelį. Tas rajonas man labai artimas ir mielas. Taip jau gyvenimas susiklostė, kad 2000 metais už mane balsavusiems 2300 žmonių, nors ir nebuvau jų išrinktas, aš įsipareigojau dirbti, dirbu ir dirbsiu toliau. Norisi, kad šie metai būtų sėkmingi. Aš dar turiu pakankamai jėgų dirbti Seime ir manau, kad būtent čia labai reikalingas mano blaivus požiūris. Galiu padėti ne tik Kretingos žmonėms, bet ir visiems, kurie į mane kreipiasi. Reikia daryti tai, ką geriausiai sugebi.
      – Ką įdomaus veikiate laisvalaikiu?
      – Laisvo laiko turiu nedaug – nemažai jo atima sėdėjimas mašinoje. Iki Kretingos gana toli, o ten aš dažnai lankausi. Manau, kad mano, kaip kandidato, pagrindinis darbas yra „ akis į akį“ su rinkėju. Utenos rajone turiu sodybą – ten retsykiais ir atsigaunu.
      – Kuo norėtumėte dar „pamaloninti“  savo rinkėjus?
      – Visos Lietuvos žmonėms noriu pasakyti, kad, nežiūrint į tai, kaip bebūtų sunku, o gal politiškai ir neišmintinga, savo nuomonės pagal politinę situaciją niekuomet nekeičiu. Aš turiu labai aiškius ir nepajudinamus įsitikinimus – savo nuomonę galiu pasakyti ir Algirdui BRAZAUSKUI, ir Vytautui LANDSBERGIUI, ir Valdui ADAMKUI. O gerbiamiems kretingiškiams galiu pridurti – dirbau Kretingai aštuonerius metus, ir, jeigu žmonės mane išrinks, dirbsiu dar ketverius. Būtų labai malonu, jeigu būčiau išrinktas Kretingos vienmandatėje apygardoje.
      – Jūsų „credo“?
      – Mano „credo“ išplaukia iš gyvenimo – pirmiausia, tu turi gyventi harmonijoje su savimi, su savo vidumi. Jeigu nėra harmonijos su savimi, tai ką kalbėti apie harmoniją su kitais?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *