„PAKSO programa“ – konkretūs ir realūs veiksmai, po kurių bus pratęstas atominės elektrinės darbas

 Nenumaldomai artėjant Ignalinos atominės elektrinės uždarymo terminui, klausimai, kaip Lietuva gyvens po to, tampa vis aštresni. Šiandieninės šalies valdžios pozicija dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo perdėm aptaki – lyg ir deramės su Europa, lyg ir dar derėsimės? Tačiau ar neatsitiks taip, kad laukiant ar viliantis galimo teigiamo šių derybų rezultato, jau bus per vėlu pratęsti atominės elektrinės darbą dėl technologinių ir gamybinių priežasčių?

      Apie situaciją šalies energetikos ūkyje, galimas atominės elektrinės uždarymo pasekmes Lietuvai kalbėjo partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas, Prezidentas Rolandas PAKSAS susitikime su Ignalinos atominės elektrinės vadovu Viktoru ŠEVALDINU.

V.Mazuronis, V.Ševaldinas ir R.Paksas

      Jo metu diskutuota ir apie taip vadinamą „Pakso planą Ignalinos atominei elektrinei“. Jo autoriaus ir teiraujamės – koks gi tas planas, kuris sudarytų Lietuvai galimybes pratęsti atominės darbą net ir esant neigiamai Europos Sąjungos institucijų nuostatai?

      – Sakykite, kokie pagrindiniai šio plano punktai?
      – Pirmiausiai reikia pradėti tikras tarpvalstybines konsultacijas su aukščiausiomis Europos Sąjungos institucijomis, o ne imituoti derybas. Tose konsultacijose turi būti įvertinti visi su Ignalinos atominės elektrinės veikla susiję aspektai: energetinė situacija šalies ūkyje ir aplinkinėse valstybėse, elektros energijos gamybos ar jos importo būdai ir galimybės, teisinė argumentacija dėl atominės elektrinės uždarymo arba jos veiklos pratęsimo.
      Taigi, pirmas veiksmas – rimtų, savo reikalą išmanančių derybininkų parinkimas. Antras – kreiptis į Europos Tarybą ir prašyti sušaukti tarpvyriausybinę konferenciją dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo. Trečia – mes atkreipsime Europos Komisijos dėmesį, kad Liuksemburgo kompromisu ir Švedijos referendumu dėl euro įvedimo buvo įtvirtinta reguliacinė praktika, jog stojimo sutarties dviprasmybės yra aiškintinos suinteresuotos šalies, tai yra, Lietuvos, naudai. Ketvirta – mes aiškiai ir nedviprasmiškai pasakysime, kad steigiančioji Europos Sąjungos sutartis arba kitaip vadinama Euroatomo sutartis nenumato Europos Komisijos kompetencijos reikalauti uždaryti atominę elektrinę.
      – Partijos Tvarka ir teisingumas nuostata – atominės elektrinės darbas turi būti pratęstas, kol reaktorius atominėje galės saugiai dirbti. Kaip šią nuostatą partija ketina įgyvendinti?
      – Politiniais sprendimais ir teisinėmis priemonėmis. Apie teisinius aspektus aš jau užsiminiau, Pridėsiu tik tiek, kad Europos Tarybos 2001 m. birželio pranešime Nr. 9181/01 pabrėžiama, kad 1999 m. Kelne vykusios Tarybos rekomendacijos valstybėms kandidatėms branduolinės saugos srityje negali būti interpretuojamos kaip kompetencijos perdavimas į Europos lygmenį.
      Daug svarbesnis negu teisinis yra politinis aspektas. Tai ne kas kita, kaip aiškiai išreikšti Lietuvos žmonių lūkesčiai. O jis toks – po Seimo rinkimų būnant valdžioje priimsime sprendimą pratęsti atominės elektrinės darbą. Kaip aš jau sakiau, tam yra pakankamai teisinių prielaidų. Net stojimo sutarties ketvirtajame protokole yra numatyta, kad Lietuvoje sutrikus energijos tiekimui, elektrinės uždarymas gali būti atidėtas iki 2012 metų. Tačiau sprendimą reikia priimti vėliausiai 2009 metų pradžioje.
      Energetikai vienu balsu šiandien kalba, kad uždarius atominę elektrinę, Lietuvoje stigs nuo 500 iki 800 megavatų galios. Šiandien niekas negali pasakyti, ar mes pirksime didesnį kiekį dujų ir gaminsime elektrą patys, ar mes pirksime elektrą? Tačiau ar tų dujų bus, ar bus techninės galimybės mums importuoti kitose valstybėse pagamintą elektros energiją? Atsakymų šiandien nėra ir šiuo atveju aš nesu optimistas, kad po mėnesio ar kito jie bus teigiami. Atominės elektrinės mes negalime uždaryti, nes Lietuva tam nepasirengusi: nėra sutarčių dėl papildomo dujų kiekio tiekimo, elektros energijos pirkimo, tam paprasčiausiai nepasiruošta.
      – Taip kalbėdamas, Jūs tarsi prognozuojate, kad Lietuvos laukia neįtikėtina energetinė krizė?
      – Taip, jeigu mes uždarysime Ignalinos atominę elektrinę 2009 metais. Todėl mūsų partija ir sako, kad to jokiu būdu negalima daryti. Kuomet visi garsiai kalba apie iki lito ar dar daugiau pabrangsiančią elektrą, šiandien vis aktualesniu tampa kitas klausimas – ar Lietuvoje apskritai bus pakankamai elektros energijos? Atsakymą į šį klausimą būtina rasti kuo skubiau, todėl mes ir siūlome planą, kaip Lietuvoje bent pereinamuoju laikotarpiu užtikrinti stabilų elektros tiekimą. Esu tikras, kad mūsų suformuota Vyriausybė ras pakankamai ekonominių ir teisinių motyvų bei argumentų tai padaryti.
      – Ačiū už pokalbį. Sėkmės Jums.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *