Reikia kalbėti ne tik apie valdininkų atlyginimų dydį, bet ir apie tinkamą atlygį už gerą darbą visiems žmonėms

Rolandas PAKSAS: reikia kalbėti ne tik apie valdininkų atlyginimų dydį, bet ir apie tinkamą atlygį už gerą darbą visiems žmonėms

      Priėmus įstatymą, kad kiekvienas pilietis gali žinoti bet kurio šalies valdininko atlyginimo dydį, visuomenėje kilo šioks toks ažiotažas. Slepia – neslepia, tas gauna daug, o šitas dar daugiau…

      Gal ne dėl to ginčijamės? Man atrodo, svarbiausia yra principai, kurie lemia vieno ar kito pareigūno arba valstybės tarnautojo atlyginimą. Nes nuo jų viskas ir prasideda. Šiandien atlyginimas valstybės tarnyboje, tiksliau priedai prie atlyginimo, kurie kartais sudaro pakankamai didelę jo dalį, žmonėms mokami ne dėl jų kvalifikacijos, bet atsižvelgiant į lojalumą viršininkui ar valdžios partijai.

      Mes sakome, kad partija Tvarka ir teisingumas šį principą pakeis kitu: valdininkų atlyginimai Lietuvoje priklausys nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Kai bus sudarytos geresnės sąlygos verslui, žmonės pagamins daugiau produkcijos, kils jų atlyginimai – didės ir vidutinis darbo užmokestis, nuo kurio priklausys ir valdininkų atlyginimai.

      Taip pat mes manome, kad laikas atsisakyti ydingos praktikos, kuomet atlyginimus įvairiose institucijose nusistato patys institucijų vadovai ar jiems pavaldžios darbo grupės. Tokia sistema visuomet palieka galimybių žmogui pirmiausia žiūrėti savo interesų. Argi normalu, jeigu kokios nors valstybinės ar viešosios įstaigos, kurios steigėja yra ta pati valstybė, vadovas uždirba tiek pat arba dar daugiau už Prezidentą?

      Žinoma, atlyginimų sistema yra glaudžiai susijusi su mokesčiais. Tik sutvarkius mokesčių sistemą taip, kad nebebūtų paskatų mokėti dalies atlyginimų vokeliuose, mes pasieksime, kad ir pensija, ir nedarbingumo pašalpos bus mokamos nuo viso atlyginimo, o ne tik tos dalies, kuri įforminta darbo sutartyse. Tada gaunamos nedarbingumo išmokos bei pensijos bus gerokai didesnės. Ir gaunamas normalus atlyginimas daugeliui žmonių jau leis skolintis iš bankų.

      Ir turbūt svarbiausias dalykas: mes privalome pasiekti, kad kiekvieno žmogaus atlyginimas priklausytų tik nuo jo gebėjimų, žinių ir atlikto darbo. Kad kiekvienas Lietuvos pilietis, dirbdamas gerai, sąžiningai ir kruopščiai, galėtų užsidirbti tokį atlyginimą, kuris nežemintų jo orumo ir už kurį jis galėtų gyventi, o ne galvoti, kaip išgyventi nuo atlyginimo iki atlyginimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *