Valstybės institucijų paslaugos žmonėms turi būti atliekamos už realią kainą

Valstybės institucijų paslaugos žmonėms turi būti atliekamos už realią kainą

Rolandas PAKSAS

      Tie, kam ne kartą teko susidurti su valstybinės įmonės Registrų centras teikiamomis paslaugomis, kraipė galvas, paprašyti už vieną ar kito dokumento kopiją mokėti šimtus litų. „Tai tiesiog žmonių apiplėšimas vidury šviesios dienos“, – susitikimuose man sakė ne vienas žmogus.

      Iš tiesų įmonės, kurių steigėja yra valstybė, žmonėms kartais diktuoja tokias sąlygas, kad jos nesuvokiamos sveiku protu. Jos naudojasi tuo, kad kito paslaugos tiekėjo nėra, tad žmogus niekur nedings: mokės tiek, kiek pasakyta.

      Tad ir už paprasčiausias pažymas šimtus litų lupa, ir atlyginimus šimtatūkstantinius per metus sau nusistato. Aš manau, kad tuos dalykus būtina kuo skubiau sureguliuoti.

      Sakykite man, kokia logika vadovaujamasi, kuomet skubus pažymos apie žemės sklypo vidutinę rinkos  vertę perskaičiavimas įvertinamas 20 litų per keturias valandas, o neskubiai, per tris dienas – 10 litų?

      Aš suprantu – jeigu darbo diena sudaro aštuonias valandas, tau už 10 litų žmogus tą pažymą galėtų pasiimti tą pačią dieną, kodėl jis dar dvi dienas turi laukti.

      Apskritai, keistas dalykas tie paslaugų įkainiai. Kas galėtų motyvuotai paaiškinti, kodėl daugelio pažymų kaina fiziniams ir juridiniams asmenims skiriasi keletą kartų?

       Štai, pavyzdžiui, nuosavybės teisę į žemės sklypą paprastam žmogui Registrų centras įregistruoja už 20 litų. Gi ta pati procedūra individualiai įmonei ar bendrovei kainuoja jau 80 litų. Net keturis kartus brangiau.

      Arba ką bendro su įregistravimo procedūra turi žemės sklypo dydis ir jo vertė – kodėl už žemės sklypo įregistravimą, kurio vertė iki trijų šimtų tūkstančių litų žmogus turi mokėti 72 litus, o jeigu ta vertė bent litu didesnė – jau 477 litus?

      Sakykite ką norite, tačiau šių paslaugų įkainiai nustatyti žvelgiant į mėlyną dangų, bet visai neatsižvelgiant į realias sąnaudas, kurias centro darbuotojai patiria, registruodami turtą ar išduodami pažymas.

      Manau, kad toliau taip tęstis negali. Seimas, Vyriausybė, ministerijos  privalo nustatyti aiškius principus, kuriais remiantis jai pavaldžių valstybės institucijų teikiamų paslaugų įkainiai neturi būti didesni už jų sąnaudas. Kitas dalykas – įkainiai už tą pačią paslaugą turi būti vienodi, nepaisant ar ji teikiama fiziniams ar juridiniams asmenims.

      Aš sakau, kad partija Tvarka ir teisingumas, Jums patikėjus mūsų partijai formuoti valdžią Lietuvoje po spalio 12 dienos, nieko nelaukdama iš tiesų įtvirtins šiuos principus, apie kuriuos kalbėjau.

      Valstybėje turi būti tvarka. Valstybė taip pat turi būti vienodai teisinga visiems. Galbūt mūsų oponentams gali pasirodyti, kad kalbame apie smulkmenas – juk kiek metų žmonėms mokėjo  tuos pinigus už tas pažymas, gali ir toliau mokėti – tačiau aš noriu pasakyti, kad iš tų smulkmenų susideda kasdieninis mūsų gyvenimas. Jis turi būti geresnis ir partija Tvarka ir teisingumas šito sieks.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *