Dešiniųjų tvirtovės pamatus paklibino linksmintojai

Dešiniųjų tvirtovės pamatus paklibino linksmintojai

Laimutis GENYS
Laikinosios Sostinės korespondentas

      Nors Kauno rinkėjai tradiciškai liko ištikimi dešiniosioms politinėms jėgoms, tačiau nemažai balsų buvo atiduota ir vos prieš keletą mėnesių susikūrusiai Tautos prisikėlimo partijai.
      Naktį iš sekmadienio į pirmadienį visa Lietuvo vakarojo, laukė Seimo rinkimų rezultatų.
      Nors vakare buvo paskelbti sociologinės apklausos duomenys ir kai kurios partijos anksčiau laiko pradėjo džiaugtis savo sėkme, tačiau galutiniai rinkimų rezultatai gerokai pataisė sociologų prognozes.

Išlaikė tvirtas pozicijas

      Kaune per šiuos rinkimus vėl triumfavo Tėvynės sąjunga ir Lietuvos krikščionys demokratai.
      Visose aštuoniose rinkimų apygardose šios partijos atstovai vienmandatininkai pateko į antrąjį rinkimų turą.
      Šiai partijai sėkmingiausiai sekėsi rinkti balsus ir daugiamandatėse apygardose – net 29,6 proc. į rinkimus atėjusių kauniečių savo balsus atidavė už konservatorius.

Balsavo už nežinomus žmones

      Didžiausiu netikėtumu per šiuos rinkimus laikoma neseniai sukurtos Arūno VALINSKO Tautos prisikėlimo partijos sėkmė. Kaune už šią partiją balsavo 17,52 proc. rinkėjų.
      Net trijose vienmandatėse apygardose šios partijos atstovai iškovojo teisę dalyvauti antrajame rinkimų ture.
      Įdomiausia tai, jog į antrąjį turą pateko iki šiol politinėje veikloje nepasižymėję šios partijos nariai – Tomas EITUTIS, Erikas KALPOKAS, Saulius STOMA, savo apygardose nurungę profesionalius politikus, dabartinius Seimo narius.

 Buvę merai nebuvo populiarūs

      Du buvę Kauno merai – Laisvės sąjungos lyderis Vytautas ŠUSTAUSKAS ir liberalcentristas Arvydas GARBARAVIČIUS šiuose rinkimuose nesulaukė kauniečių palaikymo.
      Jie savo apygardose užėmė priešpaskutines vietas.
      Dainavos rinkimų apygardoje Arvydas GARBARAVIČIUS surinko vos 2,92 proc. balsų ir liko dešimtas.
      Šilainių rinkimų apygardoje “ubagų karaliumi” tituluojamą Vytautą ŠUSTAUSKĄ palaikė tik 2,66 proc balsuotojų ir jis liko vienuoliktas.
      Kur kas geriau sekėsi dar vienam buvusiam Kauno merui, Liberalų sąjūdžio atstovui Erikui TAMAŠAUSKUI. Centro rinkimų apygardoje jis užėmė antrąją vietą ir kartu su konservatore Vince Vaidevute MARGEVIČIENE grumsis dėl mandato antrajame rinkimų ture.

Nevienodas balsų kraitis

      Mažiausiai rinkėjų balsų Kaune gavo Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos kandidatas Albinas LIAUDANSKAS, už jį balsavo tik 72 rinkėjai.
      Absoliučiai daugiausia rinkėjų balsų surinko konservatorius Rimantas Jonas DAGYS – 6 tūkst. 292 balsus.
      Didžiausio rinkėjų pasitikėjimo tarp vienmandatininkų Kaune sulaukė Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas Kęstutis GLAVECKAS, už jį balsavo 37,82 proc. rinkėjų.

Stebėjosi rinkėjų pasirinkimu

      Rinkimų rezultatų laukimas partijų štabuose ir kavinėse prasidėjo tuoj po 20 valandos, kai buvo uždarytos balsavimo apylinkės.
      Kauno socialdemokratai rezultatų laukė partijos skyriaus patalpose. Viename kabinete buvo paruoštas vaišėmis nuklotas stalas, ant kurio puikavosi šiai progai iškeptas tortas. Ant torto buvo surašyti visų Kauno socialdemokratų numeriai partijos rinkimų sąraše.
      Kaip visada linksmas po būstinę sukinėjosi vicemeras Steponas VAIČIKAUSKAS, kuris kovojo dėl Seimo mandato Centro rinkimų apygardoje.
      Gausiai laukti rezultatų susirinkę socdemai su nerimu laukė pirmųjų rezultatų. Vyriausybės atstovas Kauno apskrityje Vasilijus POPOVAS kalbėjo, jog Kaune socialdemokratams nelengva surinkti daug balsų.
      Jis pripažino tikįs, kad socdemai tarp partijų turėtų būti trečioje vietoje.
      Seimo narė Violeta BOREIKIENĖ su partijos kolege Antanina MEDVIEDEVIENE stebėjosi rinkėjų simpatijomis Artūro VALINSKO partijai.
      “Keista, kad žmonės balsuoja už tokius kandidatus, kurie visai nežinomi savo politine ir visuomenine veikla”, – sakė Violeta BOREIKIENĖ.

Susirinko pas partijos kolegą

      Partijos “Tvarka ir teisingumas” Kauno skyriaus atstovai laukti rinkimų rezultatų susirinko miesto tarybos nario Algimanto MILEIKOS namuose Žaliakalnyje.
      “Žinoma, Kaune už mus galėtų balsuoti ir geriau, tačiau bendras rezultatas tikrai neblogas”, – kalbėjo Algimantas MILEIKA, televizijos ekrane stebėdamas Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) informaciją.
      “Tvarkiečiai” buvo ant stalo pasistatę ir stipresnio gėrimo, kurį žadėjo suvartoti sulaukę galutinių rinkimų rezultatų.

Po rinkimų

Miesto tarybos narys liberaldemokratas Algimantas MILEIKA (dešinėje) pasikvietė partijos kolegas stebėti rinkimų rezultatų į savo namus Žaliakalnyje 

Kaunas išgelbėjo liberalus

      Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatai rinkimų rezultatų laukė Laisvės alėjoje įsikūrusiame klube “Džem’pub”.

      Klube vyravo demokratiška atmosfera – vieni liberalai rūkė balkone, kiti gurkšnojo alų, treti buvo palinkę prie kompiuterio, rodančio naujausią informaciją iš VRK.

      Mero pavaduotojas Rimantas MIKAITIS, stebėdamas rezultatus, nė minutei nebuvo praradęs vilties, kad partija peržengs 5 proc. barjerą.
Kaip vėliau paaiškėjo, šį barjerą liberalams padėjo peržengti Klaipėdos ir Kauno rinkėjai, aktyviausiai palaikę liberalus.

      Daugiausia vilčių dėl dalyvavimo antrajame ture liberalai dėjo į Kęstutį GLAVECKĄ, Eriką TAMAŠAUSKĄ ir Dalią TEIŠERSKYTĘ.

      Kaip parodė galutiniai rinkimų rezultatai, jų viltys pasiteisino, šie trys kandidatai rungsis su konservatorių atstovais dėl Seimo narių mandatų antrajame ture.

Vyravo pergalės nuotaikos

      Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai rinkimų rezultatų laukė erdviose partijos patalpose Savanorių prospekte, kurias jiems parūpino partijos kolega, meras Andrius KUPČINSKAS.

      Konservatoriai neslėpė, kad yra rinkimų nugalėtojai. Daugelis jų buvo patikėję sociologinių tyrimų duomenimis.

      Apie dešimtą valandą vakaro į konservatorių būstinę pradėjo rinkti vienmandatėse apygardose dalyvaujantys konservatoriai.

      Arimantas DUMČIUS jau buvo tikras, kad Kalniečiuose pateks į antrąjį turą, tik nežinojo, su kuo teks varžysis – su Stanislovu BUŠKEVIČIUMI ar Jonu JUČU.

      Konservatorių kandidatas Pramonės apygardoje Kazys STARKEVIČIUS pasakojo, jog sekmadienį jis nebuvo įsisukęs į rinkimų šurmulį.

      “Per pietus buvau bažnyčioje, o paskui, grįžęs namo, sėdau į traktorių ir ariau laukus. Toks geras oras, reikia paskubėti”, – sakė pakaunėje ūkininkaujantis Kazys STARKEVIČIUS.

      Jis laikomas vienu iš kandidatų į žemės ūkio ministrus. Kazys STARKEVIČIUS yra pareiškęs, jog sieks Žemės ūkio ministeriją perkelti į Kauną.

      Konservatorių rinkimų štabe sutikome ir merą Andrių KUPČINSKĄ bei administracijos direktorių Vygantą GUDĖNĄ. Jiedu aktyviai domėjosi VRK informacija ir sveikino kolegas su pergale.

Sprendimą priėmė linksmai

      Liberalų ir centro sąjungos kandidatai per šiuos rinkimus atsisakė bendros rezultatų laukimo akcijos, bet kiekvienas laukė jų su savo bičiuliais.

      Aleksoto-Vilijampolės rinkimų apygardoje Seimo narės mandato siekusi Kauno apskrities viršininko pavaduotoja Adelė MAJAUSKIENĖ rinkimų rezultatų su savo bičiuliais laukė Vilniaus gatvėje esančiame restorane “Crazy House”.

      “Kadangi į rinkimus žiūriu su tam tikra ironija, todėl ir rezultatų laukiu “crazy” užeigoje. Šis vakaras man tapo gerų bičiulių ir bendražygių sambūriu. Rinkimų rezultatai mūsų nuotaikai įtakos neturės”, – kalbėjo Adelė MAJAUSKIENĖ, savo apygardoje užėmusi trečiąją vietą.

Taryboje – nedaug pakitimų

      Nors į Seimą norėjo patekti daugiau nei trečdalis Kauno miesto tarybos narių, tačiau paaiškėjo, kad nedaug kam iš jų nusišypsojo laimė.
Akivaizdu, kad Seimo nariu taps miesto tarybos narys, partijos “Tvarka ir teisingumas” atstovas Rimantas Antanas RUČYS, kuris buvo įrašytas pirmajame savo partijos sąrašo penketuke.

      Į Seimą patekti dar neprarado vilties tarybos narys, liberalas Erikas TAMAŠAUSKAS, kuris antrajame ture susirungs su Seimo nare Vince Vaidevute MARGEVIČIENE.

      Vilčių patekti į Seimą dar turi jaunalietuvis, vicemeras Stanislovas BUŠKEVIČIUS ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovė Loreta KUDARIENĖ.

      Kiti miesto tarybos nariai turi tik teorines galimybes tapti Seimo nariais.

Loreta KEKIENĖ
Loreta KEKIENĖ

  Miesto tarybos narei Loretai KEKIENEI taip pat nepasisekė seimo rinkimuose …  

      Antrasis Seimo rinkimų turas vyks po dviejų savaičių, spalio 26 dieną.

* * *

      Partijų populiarumo rezultatai Kauno daugiamandatėse apygardose (proc.)

1. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai 29,6

2. Tautos prisikėlimo partija 17,52

3. Lietuvos socialdemokratų partija 9,14

4. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis 8,46

5. Partija “Tvarka ir teisingumas” 8,17

6. Darbo partija plius jaunimas 6,47

7. Liberalų ir centro sąjunga 4,78

8. Naujoji sąjunga 3,87

9. Partija “Jaunoji Lietuva” 3,79

10. Partija “Frontas” 3,05

    Pilnas straipsnis išspausdintas dienraščio Lietuvos Rytas priede Laikinoji Sostinė2008 m. spalio 14 d. Nr. 198 (3462)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *