Reikia gerbti Lietuvos žmonių pasirinkimą, jeigu jie įsivaizduoja, kad „juokdariai“ gali išgelbėti šalį!..

 Parlamentaras Remigijus AČAS apie Arūno VALINSKO sėkmę Seimo rinkimuose:

       „Reikia gerbti Lietuvos žmonių pasirinkimą, jeigu jie įsivaizduoja, kad „juokdariai“ gali išgelbėti šalį!..“

Juozas IVANAUSKAS

Remigijus AČAS

Parlamentaras Remigijus AČAS: Kalbant apie Raseinius, norėčiau pasakyti, kad aš esu labai dėkingas Raseinių krašto žmonėms, kurie tikrai patikėjo manimi, patikėjo mūsų partija. Ir jeigu šiandien Lietuvoje daug kas triumfuoja, kad konservatoriai šiuose rinkimuose pasirodė labai gerai, tai aš galėčiau pasakyti, kad Raseinių rajone geriausiai pasirodėme mes, partija „Tvarka ir teisingumas“.

      – Prieš rinkimus partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis prezidentas Rolandas PAKSAS tikėjosi laimėti 50 vietų Seime ir formuoti Vyriausybę. Dabar, nepasiteisinus lūkesčiams, užsimena apie galimybę likti opozicijoje. Kaip vertinate pirmojo turo rinkimų rezultatus? Kokie paties šansai laimėti antrame ture?
      – Visų pirma, neužmirškime dėl ko buvo įkurta Tautos prisikėlimo partija. Šios partijos įkūrimo pagrindinis tikslas – atimti šiandienine valdžia nusivylusių žmonių balsus iš Darbo partijos ir „Tvarkos ir teisingumo“.

      Mano nuomone, šis projektas buvo gan sėkmingas. To pasėkoje, man regis, tauta dar kartą „užlipo ant to paties grėblio“. Jeigu šalies gyventojai gali rinkti tokius žmones, kurių pagrindinis lozungas – „19 metų konservatoriai ir socialdemokratai juokino šalį, o dabar leiskite mums pajuokinti“, – tai net nežinau, kaip galėčiau vertinti tokį pasirinkimą. Tikiuosi, kad atėjus laikui, tauta atsibus.
      O kodėl mes nelaimėjome 50 vietų Seime? Mano nuomone, tai buvo pats optimistiškiausias variantas. Realiai aš buvau įsitikinęs, kad daugiamandatėje apygardoje mes laimėsime 14 vietų. Šiandien jau yra aišku, kad „tvarkiečiai“ laimėjo 11 vietų. Pagal mano išankstines prognozes, tai tik 3 vietomis mažiau ir, sakyčiau, jog šis rezultatas nėra labai prastas.
      Partijos „Tvarka ir teisingumas“ 16 kandidatų pateko į antrą turą ir aš galvoju, kad tikrai virš 10 iš jų pateks į Seimą. Mano nuomone, tai be galo stiprūs žmonės, su didele gyvenimiška patirtimi. Pavyzdžiui, tas pats Julius VESELKA, Petras GRAŽULIS, Egidijus KLUMBYS, Pagėgių meras Kęstas KOMSKIS, Telšių meras Almantas PETKUS, Šiaulių vicemerė Daiva MATONIENĖ, galų gale, aš pats, galima būtų vardinti ir vardinti. Todėl mes manome, kad turėsime tikrai neblogą rezultatą po antrojo rinkimų turo.
        Aš galvoju, kad iš 16 kandidatų, patekusių į antrąjį rinkimų turą, mes laimėsime 11 mandatų. Tokiu atveju, „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją Seime sudarys 22 parlamentarai. Tačiau neatmetu galimybės, kad iš tų 16-kos vienmandačių apygardų rinkimus gali laimėti ir daugiau, nei 11 „tvarkiečių“ kandidatų, kadangi, kaip minėjau, mūsų žmonės yra be galo stiprūs.
      – Na, o kokie paties šansai laimėti vienmandatėje Raseinių rinkimų apygardoje?
      – Kalbant apie Raseinius, norėčiau pasakyti, kad aš esu labai dėkingas Raseinių krašto žmonėms, kurie tikrai patikėjo manimi, patikėjo mūsų partija. Ir jeigu šiandien Lietuvoje daug kas triumfuoja, kad konservatoriai šiuose rinkimuose pasirodė labai gerai, tai aš galėčiau pasakyti, kad Raseinių rajone geriausiai pasirodėme mes, partija „Tvarka ir teisingumas“.

      Ir jeigu mes laimėjome 4574 balsus, tai konservatoriai šiame rajone laimėjo tiktai 2550 balsų. Jeigu „tvarkiečiai“ gavo 24,49 proc. balsų, tai konservatoriai gavo tik 13,66 proc. Socialdemokratai, kurie liko antri, laimėjo 3274 balsus, tai yra 17,53 proc.
      Kalbant apie vienmandatininkų kandidatus, tai šiandien aš užimu pirmąją vietą, o už mane balsavo 4768 rinkėjai. Tuo tarpu, antroje vietoje likęs buvęs Raseinių rajono meras socialdemokratas Antanas JONYLA gavo 3298 balsus ir nuo manęs atsiliko beveik 1,5 tūkstančio balsų.
       Esu įsitikinęs, kad rinkėjai tiki mumis, pasitiki mūsų partija ir manimi, todėl antrame ture aš turėčiau laimėti be didelio vargo. Juolab, kad iš 11 kandidatų esu vienintelis, kurio programa sudaryta iš dviejų dalių: kaip daugiamandatininko ir kaip Seimo nario, kandidatuojančio Raseinių rajono vienmandatėje rinkimų apygardoje. Savo programoje aš numačiau konkrečius darbus, kuriuos būtina atlikti šiame rajone, ir tuos darbus suskirsčiau kiekvienai seniūnijai.

Skrendantis AČAS

Būsimos naujos kadencijos Seimo narys Remigijus AČAS jau dabar jaučiasi, lyg ant sparnų: „Esu įsitikinęs, kad rinkėjai tiki mumis, pasitiki mūsų partija ir manimi, todėl antrame ture aš turėčiau laimėti be didelio vargo. Juolab, kad iš 11 kandidatų esu vienintelis, kurio programa sudaryta iš dviejų dalių: kaip daugiamandatininko ir kaip Seimo nario, kandidatuojančio Raseinių rajono vienmandatėje rinkimų apygardoje.“
      – Matyt, kaip Seimo narys, kandidatuojantis antrai kadencijai, turite nemenką įdirbį Raseinių rajone. O kaip galėtumėte paaiškinti Tautos prisikėlimo partijos lyderio – „šoumeno“ Arūno Valinsko sėkmę šiuose rinkimuose?
      – Aš manau, kad „šoumeno“ Arūno VALINSKO sėkmę šiuose rinkimuose apsprendė dabartine valdžia nusivylusių žmonių elektoratas. Panašiai nutiko ir 2002 metais, vykstant Prezidento rinkimams, kai visi kandidatai rinko parašus, o atsirado vienas „juokdarys“ Vytautas ŠERĖNAS, kuris net nerinko gyventojų parašų, o parašų rinkimo lapus spausdino laikraštyje. Rinkėjai išsikirpdavo skiautes iš laikraščių, užpildydavo jas ir siųsdavo VRK. Tada Vytautas ŠERĖNAS irgi panašiai laimėjo, gavo net apie 7-8 proc. rinkėjų balsų, jeigu neapsirinku.
       Manau, mūsų tautoje yra žmonių, kurie pasižymi ribotu mąstymu. Turime tai pripažinti, tačiau negalime jų smerkti. Reikia gerbti Lietuvos žmonių pasirinkimą, jeigu jie įsivaizduoja, kad „juokdariai“ gali išgelbėti šalį! O kad Arūno VALINSKO partija respublikoje surinko tiek daug balsų, tai tik įrodo, kad mūsų valstybė serga. Lietuva susirgo nuo absoliučiai netikusio valdančiųjų vadovavimo šaliai.
      – Jūsų nuomone, ar toks rinkėjų aktyvumas bei pasirinkimas iš tiesų reiškia, kad praktiškai yra laidojamos prezidento Rolando PAKSO viltys sugrįžti į Prezidentūrą 2009 metais?
      – Grįžtant prie Raseinių rajono rinkėjų aktyvumo, kuris buvo pats didžiausias Lietuvoje ir siekė 58,86 proc., sakyčiau, kad toks aktyvumas yra labai geras.
      O kalbant apie prezidento Rolando PAKSO viltis sugrįžti į Prezidentūrą, manau, tašką šioje byloje padės Strasbūro teismas. Ir jeigu Lietuvos žmonės sužinos, kad prezidentas Rolandas PAKSAS atgavo teisę būti renkamas, tada jie balsuos visiškai kitaip.
       Prisiminkime, pernai metų Vilniaus miesto savivaldybės atvejį, kada prezidentas Rolandas PAKSAS dalyvavo rinkimuose ir daug kas tikėjosi, kad jis bus sostinės meru. Būtent tada įvyko naujas partijos „Tvarka ir teisingumas“ atgimimas, naujas pakilimas. Dabar mūsų partijai gana sudėtingas periodas, kadangi mes einame į rinkimus, o mūsų politiniai oponentai pastoviai kala rinkėjams, kad jie balsuoja, lyg tai, už prezidento Rolando PAKSO partiją, bet jis pats, asmeniškai, jokių atsakingų pareigų valstybės tarnyboje užimti negali.
      Žodžiu, mūsų „perversmininkai“, įvykdę valstybinį perversmą, gana sėkmingai sugalvojo instrumentą, kaip atimti iš žmonių tikėjimą, kad prezidentas Rolandas PAKSAS gali vėl sugrįžti į didžiąją politiką ir kažką pakeisti valstybėje. Tačiau aš esu tikras, kad tokia situacija yra laikina ir tikrai neverta dabar skubėti su galutinėmis išvadomis.
       Man tik juokas ima, kai iš anksto dėliojamos įvairios koalicijos, nors dar niekas nežino, kaip antrame rinkimų rate viskas susiklostys ir kaip pasiskirstys rinkėjų balsai. Esu giliai įsitikinęs, kad partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcija bus valdančiojoje daugumoje. Aš manau, kad naujojoje Seimo valdančiojoje daugumoje mes rasime bendrą sutarimą ir išspręsime tą problemą teigiamai.
      – Kaip manote, kokia koalicija naujos kadencijos Seime būtų pati priimtinausia ir palankiausia, siekiant įgyvendinti partijos „Tvarka ir teisingumas“ programines nuostatas?
      – Ko gero mes vieninteliai iš visų partijų pasakėme, kad neklijuojame iš anksto jokių etikečių kitoms partijoms. Nors esame įvardinę su kuo mums būtų sudėtingiau dirbti, tačiau nei nuo vienos partijos neatsiribojome. Net ir tada, kai dabartinis liberalcentristų lyderis Artūras ZUOKAS pasakė, kad su „tvarkiečiais“ jis negalės dirbti, tai mes gi panašiai nekalbame, kadangi nemanome, jog apskritai su liberalcentristais negalėtume dirbti.
       Be abejo, aš suprantu, kad partijai „Tvarka ir teisingumas“ nedera dirbti su žmogumi, kuris yra nuteistas Aukščiausiojo Teismo. Tačiau sprendžiant vien tik pagal šį žmogų, liberalcentristų lyderį Artūrą ZUOKĄ, mes negalime klijuoti etiketę visai liberalcentristų partijai. Esu giliai įsitikinęs (netgi asmeniškai pažįstu), kad šioje partijoje yra be galo daug padorių ir gerų žmonių. Bet kuomet žmogus, pats būdamas nuteistas Aukščiausiojo Teismo, bando viešai tvirtinti, kad kažkas yra juodas arba net juodesnis už jį patį, na tai tada mes galime daryti išvadą, kokia iš tiesų prieštaringa, komplikuota asmenybė yra pats Artūras ZUOKAS.
      Atsakant  į klausimą apie „tvarkiečiams“ priimtinausią koaliciją Seime, manau, tikrai neverta skubėti prognozuoti. Kaip galima pasakyti, kokia bus valdančioji koalicija Seime, jeigu nežinome, kas ir kiek balsų išsikovos antrame ture? Tie politikai, kurie dar prieš Seimo rinkimus įvardino, kad patys geriausi partneriai būtų „valstiečiai“ arba patys geriausi partneriai būtų socialliberalai, tai atsitiko taip, kad dabar jų net nebus naujos kadencijos Seime. O jeigu ir bus, tai tik vienas – kitas jų iškeltas kandidatas.
        Kam skubėti ir skelbti tai, kas nerealu, jeigu galime palaukti dvi savaites, susiskaičiuoti balsus ir tada pasakyti, kokia bus valdančioji koalicija Seime. 
      – Jei būsite išrinktas į Seimą antrai kadencijai, kokie būtų jūsų pagrindiniai uždaviniai, siekiai, darbai, kuriuos numatote atlikti? 
      – Aš galvoju, kad pagrindinis siekis ir uždavinys – atstatyti pažeistą teisingumą visuose lygmenyse. Mūsų valstybėje daug kur yra pasielgta neteisingai. Antras svarbus dalykas, sugrąžinti žmonėms pasitikėjimą valstybe.
      – Kaip vertinate LRT vadovo „nuotykį“ viešbučio Naujasis Vilnius elektros skydinėje rinkimų naktį? Ar generalinis direktorius Audrius SIAURUSEVIČIUS turėtų trauktis iš posto?
      – Mano komentaras yra labai paprastas. Normalioje demokratinėje valstybėje, kurioje žiniasklaida formuoja žmonių nuomonę, tokios stambios valstybinės kompanijos, kaip LRT, vadovas, taip pasielgęs, neturėtų moralinės teisės likti šiose pareigose. Juolab, kad jam tenka dirbti su žurnalistais, kurie turėtų būti be galo skaidrūs, objektyvūs ir autoritetingi. Tai viena.
      Kitas dalykas, kai po šio incidento TV žinių laidoje Seimo Švietimo komiteto pirmininkas Virginijus DOMARKAS aiškina žiūrovams atseit kas gi čia tokio, juk tą vakarą visi girti buvo… Man visiškai nesuprantamas toks politiko komentaras ir, manau, tai iš dalies paaiškina, kodėl Virginijaus DOMARKO nebebus naujos kadencijos Seime. Jis nebuvo išrinktas nei vienmandatėje rinkimų apygardoje, nepateko ir pagal partijos sąrašą. Manau, kad jeigu Seimui pavyktų kokybiškai atsinaujinti, tai tokių aukštų pareigūnų, kaip Audriaus SIAURUSEVIČIAUS, elgesys būtų atitinkamai įvertintas.
      Bet kol yra tokia šalies valdžia, kuri pridarė ir ne tokių, sunkiai apsakomų kuriozų Lietuvai, tai visai nenustebčiau, jeigu net šios skandalingos situacijos herojus – LRT generalinis direktorius Audrius SIAURUSEVIČIUS, neblaivus sumaišęs duris ir praleidęs naktį viešbučio elektros skydinėje, išliks savo poste.
      – Pastaruoju metu kilusi pasaulyje ekonominė – finansinė krizė, be abejo, palies ir Lietuvą. Kaip sušvelninti jos įtaką mūsų valstybei? Jūsų prognozės artimiausiam laikotarpiui?
      – Aš galvoju, jeigu valstybę ir toliau valdys tos pačios jėgos, kurios veda Lietuvą į vis gilesnę ekonominę krizę, tai bus tikrai blogai. Bet jeigu po rinkimų pasikeis valdančioji koalicija ir susiformuos naujos politinės jėgos valdžioje, tai aš tikiu, kad jos padarys viską, kad ta krizė kuo mažiau paliestų Lietuvos gyventojų interesus ir jos pasekmės nebūtų tokios dramatiškos.
      Kaip būtų galima įveikti ekonominę krizę? Manau, kiekviena partija turi parengusi priemonių planą, o naujoji koalicija turėtų atrasti optimalų sprendimą, kokios priemonės būtų efektyviausios, išvedant šalį iš ekonominės – finansinės duobės. Esu įsitikinęs, kad ši krizė lengvai įveikiama, susiformavus naujai, konstruktyviai politinei valiai Seime ir Vyriausybėje.
      Mes visi matome, kad Gedimino KIRKILO Vyriausybė tik išgyvena paskutines dienas valdžioje ir net nebegalvoja, kokių kardinalių priemonių reikėtų nedelsiant imtis, norint įveikti ekonominę krizę šalyje.
      – Kokios turės įtakos derybose su ES neįvykęs referendumas, siekiant pratęsti Ignalinos AE antrojo bloko darbą?
      – Tai, kaip šią situaciją komentuoja mūsų aukšti valdžios pareigūnai, mane labai stebina. Aš galvoju, kad bet kuriai valdžiai gana svarus argumentas, jeigu referendume dalyvavo beveik pusė Lietuvos gyventojų ir absoliuti dauguma pasisakė už IAE darbo pratęsimą. Tai yra didelis pasiekimas ir ženkli paspirtis naujai Lietuvos Vyriausybei derantis su Europos Sąjunga dėl atominės elektrinės antrojo bloko darbo pratęsimo.
      O tai, kad referendumas neįvyko, visų pirma, kaltinčiau Vyriausybę ir Vyriausią rinkimų komisiją. Sakykite, ar galime šiandien pasiekti norimą rezultatą, kad į rinkimus ateitų daugiau, nei 50 proc. visų Lietuvos gyventojų, jeigu šiai dienai mes turime nerealius rinkėjų sąrašus? Jeigu šiandien mes net nežinome, kiek tiksliai Lietuvoje yra gyventojų? Taigi prieš referendumą ir Seimo rinkimus turėjo būti padaryta visų Lietuvos gyventojų „inventorizacija“, kitaip tariant, reikėjo susiskaičiuoti visus šalies gyventojus (gal netgi organizuoti visuotinį gyventojų surašymą?..). Ir tik po to, žinant realius skaičius, buvo galima skelbti referendumą bei rinkimus į Seimą. Tada, mano galva, būtų visiškai kitokie referendumo rezultatai, nei šiuo metu oficialiai skelbiami.
      Dabar vieni kalba, kad Lietuvoje yra apie 3,5 mln. gyventojų, kiti šneka, kad 3 mln., o dar kiti aiškina, kad milijonas tautiečių yra išvykę ir Lietuvoje beliko tik 2 mln. gyventojų. Tad prie tokių realijų, argi galima buvo tikėtis įvykusio referendumo?.. 
      – Paskutiniame interviu „Laisvam laikraščiui“, rinkimų išvakarėse, jūs retoriškai klausėte: „Kas galėtų paneigti, kad po Seimo rinkimų prezidentui Valdui ADAMKUI nebus surengta apkalta?“. Ar ir dabar neatsisakote šios idėjos? 
      – Dabar matau, kad Seimo nariai neberodo jokios iniciatyvos įtraukti į darbotvarkę klausimą dėl prezidento vardo atėmimo. Aš nežinau, gal tai „Laisvo laikraščio“ nuopelnas, kadangi mes pataikėme į dešimtuką? Pradedu galvoti, kad mes labai tiksliai įvardinome priežastį. Juk tame interviu minėjau, kad Seime priimtas įstatymas atbuline data negalioja, o prezidentas Valdas ADAMKUS, bebaigiantis antrąją kadenciją, yra tiek čia prisišnekėjęs ir tiek visko pridaręs, kad prezidentinė apkalta, man atrodo, būtų gana natūrali atomazga.
      Sveikinu prezidentą Valdą ADAMKŲ, kad prieš pat Seimo rinkimus ir patariamąjį referendumą jis pakeitė savo nuomonę ir jau viešai nebetvirtino, kad reikia gadinti referendumo biuletenį dėl IAE darbo pratęsimo. Kaip supratau, jis pats balsavo už tai, kad antrojo bloko darbas būtų pratęstas. Šia prasme, reikalai pajudėjo. O gal tame ir „Laisvo laikraščio“ nuopelnas?..
      – Yra požymių, kad „Leo LT“, įtakojantis elektros kainų augimą vartotojams, laikui bėgant įgaus vis daugiau galios bei įtakos politiniams procesams šalyje. Sakykite, kaip sutramdyti šį alkaną, godų, oligarchinį grobuonį, kuris uždėjo savo leteną ant mūsų energetikos?
      – Neskubėkime! Palaukime Konstitucinio Teismo išaiškinimo dėl „Leo LT“ atitikimo Konstitucijai. Tik tada galėsime nuspręsti, ar ši bendrovė yra teisėta, ar ne. Galbūt mes svarstome objektą, o pats darinys yra visiškai neteisėtas, kadangi prieštarauja LR Konstitucijai ir LR įstatymams?
      Puoselėju didelę viltį, kad atėjus naujai Vyriausybei, „Leo LT“ problema tikrai bus išspręsta. Tik naujos kadencijos Seimas ir nauja Vyriausybė turės galimybę atidžiau peržiūrėti ir dar kartą apsvarstyti šį strategiškai svarbų visai Lietuvai klausimą.
      Manau, kad projektas „Leo LT“ dar nėra taip toli pažengęs, jog būtų negalima ištaisyti padarytos klaidos.
      – Kaip sako liaudies išmintis, neperšokęs niekada nesakyk op. Jeigu dėl kažkokių priežasčių nepatektumėte į Seimą, ar trauktumėtės iš politikos? Ir kuo tada užsiimtumėte?
      – Jeigu aš ir nepatekčiau į Seimą, tai jokių problemų tame nematau. Bet esu įsitikinęs, kad tikrai pateksiu į Seimą. Tai, kad pateksiu pagal bendrą sąrašą, esu tikras visu 100 proc., bet tai manęs netenkina. Aš esu tikras, kad laimėsiu rinkimus Raseinių vienmandatėje rinkimų apygardoje. Neketinu trauktis iš politikos, kadangi niekada nemetu darbo jo nepabaigęs. Tuos uždavinius ir tikslus, kuriuos esu užsibrėžęs, privalau realizuoti iki galo.
      – Ko palinkėtumėte Lietuvos žmonėms, kurie yra nusivylę politika ir jau seniai nebetiki mūsų politikų pažadais?
      – Tikrai nepalinkėčiau nusivylusiems žmonėms išvažiuoti iš Lietuvos. Tik palinkėčiau jiems atrasti savyje jėgų pabandyti pakeisti situaciją šalyje. Tie, kurie gali dalyvauti valstybės valdyme, manau, turėtų prisidėti prie šio atsakingo darbo. Ir aš nuoširdžiai pakviesčiau juos tai padaryti. O tie, kurie nesugeba to daryti, tai bent kviesčiau juos aktyviai išreikšti savo pilietinę poziciją ateinant balsuoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *