Ką nutyli Zenonas VAIGAUSKAS?

Ką nutyli Zenonas VAIGAUSKAS?

Egidijus Haroldas PETRUITIS 

Rinkimai baigėsi. Vyriausioji rinkimų komisija, nežiūrint vykstančių ikiteisminių tyrimų, mažų ir didelių skandaliukų, paskelbė: nustatytus pažeidimus negalima laikyti grubiais ir įtakos rinkimų rezultatams jie neturėjo.

Bet referendumas neįvyko, trūko labai nedaug, bet trūko. Rinkėjų aktyvumas nepasiekė 50% , o, kaip nebūtų keista, kai kuriose apylinkėse balsavimas vyko su eile.

 Trūko balsavimo kabinų, rinkėjai biuletenius pildė kur papuolė. Buvo ir tokių, kurie atėjo ir pamatė, kad reikės laukti eilėje, paprasčiausiai apsisuko ir išėjo. Ir tokių buvo ne vienas ir ne du, gal kaip tik tai ir buvo tas truputis kurio trūko iki to, kad referendumas įvyktų.

O kas būtų nutikę jei į rinkimus būtų atėję apie 80% rinkėjų? Nors šiandien tai jau niekam neberūpi. Partijos kuria koalicijas ir dalinasi postus.

Bet ne apie rinkimų baigtį ir ne apie postų dalybas, o apie pačią rinkimų sistemą. Teko daug bendrauti su žmonėmis, dirbusiais rinkimų apygardose ir apylinkėse, buvusiais per rinkimus stebėtojais.

Iš to ką tie žmonės papasakojo, jei ne serialą, tai bent dviejų serijų pilnametražį filmą būtų galima sukurti ar knygą parašyti.

Ko gero vienas pagrindinių pažeidimų buvo apylinkių komisijų narių darbo sąlygos. Išnešioti balsavimo biuletenius, kai tenka išklausyti visų nepelnytų kaltinimų, nėra lengvas darbas.

Daugelis rinkėjų yra taip nusivylę dabartine situacija valstybėje, kad demonstratyviai atsisako paimti balsavimo šaukimus. Štai iš kur toks didelis šaukimų balsuoti “negavusiųjų” skaičius.

Vyriausioji rinkimų komisija nepersistengė suteikdama rinkėjams daugiau informacijos nei apie referendumą, nei apie balsavimo bei reitingavimo tvarkas.

 Rinkėjai gavo net po tris biuletenius ir daugeliui buvo tikrai nelengva susigaudyti kaip juos teisingai supildyti. Žmonės klausė vieni kitų, komisijos narių ir net stebėtojų kaip jiems pildyti biuletenius. Viso to protokolai nefiksavo, kaip nefiksavo ir rinkimų apylinkių narių darbo laiko.

Jiems teko nežmoniškas darbo krūvis per pačius rinkimus, bent jau pirmajame ture.

Šeštadienį vakare reikėjo paruošti rinkimų apylinkes, iškabinti plakatus su vienmandatininkų nuotraukomis, kandidatų sąrašus, sutvarkyti sales, suštampuoti biuletenius.

Visus tuos darbus turėjo atlikti patys rinkimų komisijų nariai, taigi šeštadienį vakare jie vėlai grįžo namo, o sekmadienį iš ryto teko, normaliai nepailsėjus, keltis apie 5-tą ryto ir skubėti į rinkimų apylinkes.

Balsavimas vyko nuo 7-tos ryto iki 20-tos vakaro, taigi 13-ką valandų įtempto darbo, o po to balsų skaičiavimas. Kai kurios apylinkės balsus baigė skaičiuoti tik 10-tą ryto. Pirmadienis ne išeiginė, daugelis numigę vos porą valandų, o kai kurie visai be poilsio turėjo vykti į savo tiesioginius darbus.

Bet vėl grįžkime prie rinkimų. Balsų skaičiavimas labai atsakingas darbas. Pervargimas daro savo ir kas gali garantuoti, kad parą be poilsio išdirbęs žmogus nedarys klaidų.

Va čia ir atsiranda terpė visiems skandalams skandaliukams ir sąmokslo teorijoms, nesąžiningu politikų bendrams proga įvykiu eiga pakeisti saviems naudinga linkme. Ir kaip besistengtų Zenonas Vaigauskas „nematyti” esamų problemų už visus netikslumus turėtu atsakyti vyriausioji rinkimų komisija, kuri per aštuoniolika nepriklausomybės metų taip ir nesugebėjo pasirūpinti ne tik techninėmis priemonėmis, bet ir žmonėmis kurie vergiškai dirba, kad rinkimai įvyktų.

Gyvename technikos amžiuje ir kameros balsavimo, ir balsų skaičiavimo metu labai sumažintų sukčiavimo atvejų, žmonės neturėtų dirbti be poilsio para laiko, jie galėtų keistis, o kameromis užfiksuotas vaizdo įrašas užtikrintų kiekvieno komisijos nario atsakomybę.

Deja tam reikia, kaip dabar madinga sakyti, politinės valios. O ta valią turi pareikšti politikai, kuriuos išrinkome. Ar atsigręš jie į tuos žmones kurie dirbo negailėdami savęs, kad šiandien turėtumėme nauja Seimą? Ar palengvins jų darbą ateinančiuose rinkimuose? Gal įvedus tvarką rinkimų sistemoje, po truputį tvarka įsigalės ir šalyje. Labai norėčiau tuo tikėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *