Marijampolės savivaldybės Tarybos naujoji – senoji dauguma kerta kultūros šaką

Marijampolės savivaldybės Tarybos naujoji – senoji dauguma kerta kultūros šaką

Rolandas JONIKAITIS

Rolandas JONIKAITIS

Nė vienoje valstybėje kultūra neatsiranda iš nieko. Stipri valstybė turi ir stiprią kultūrą.

Dar Andre Morua sakė: „Kultūra, neremiama jėgos,  greitai nustoja gyvavusi. Vienintelė jėga, kuri gali remti kultūrą – tai valstybė”. O kas dabar nutiko su mūsų miesto valdžia?

Ne tik kad liepia veržtis diržus žmogaus kaip organizmo išlikimo prasme, bet taip išeina, kad reikia  suspausti ir savo sielą, dvasią, jei pakeltomis bilietų kainomis daugelis žmonių negalės nusipirkti bilietų į koncertą ar teatrą, jau apie didžiules knygų kainas net nekalbant. Jei valstybė ar miestas tvarkomas proto principais, tai tokie dalykai kaip bilietų į kultūrinius renginius branginimas, nedidinant darbo užmokesčio, turėtų būti gėdingas dalykas.

Juk Marijampolėje gyvena žmonės, kurie rūpinasi savo tauta ir valstybės išlikimu. Mes Marijampoliečiai visada didžiuojamės savo krašto garbinga kultūros istorija, dabartinės Marijampolės savivaldybės tarybos nauja-sena dauguma padarė šokiruojančius pirmuosius sprendimus – pakėlė mokesčius kultūros įstaigoms.

Tarytum būtų pamiršę seną tiesą, jog kultūra privalo būti dotuojama, remiama valstybės. Taip buvo visais amžiais, taip turėtų būti ir dabar. Gera, tikra, neplagijuota, ne “šouofui” rodoma kultūra daug kainuoja ir tai privalo savivaldybės tarybos dauguma suprasti.

Šiais metais Marijampolės dramos teatrui iš Marijampolės biudžeto (t.y. mūsų mokesčių mokėtojų) buvo skirta apie 500 tūkst. Lt , dar 50 tūkst. Lt skyrėme sutvarkyti garso ir apšvietimo sistemoms. Teatras pats užsidirbo apie 50 tūkst. Lt.

Teatre vyravo dramos ir meno dvasia. Pastatyti keli spektakliai ir buvo gausu gastroliuojančių trupių.

Lapkričio mėn. repertuare buvo V. Delmar 2-jų d. drama PASKUTINIS VALSAS (rež. R. Kučiauskas). Bilietas kainavo 10 Lt.

O jau nuo šiandien tarybos daugumos sprendimu kaina bilieto  kils 100 -150 %. Š.m. balandžio 4-ąją Marijampolės municipaliniame dramos teatre įvyko penktasis projekto „Bardų žygis per Lietuvą 2008″ koncertas.

Juo prasidėjo bardų žygio balandžio mėnesio etapas, kurio metu be Marijampolės, žygeiviai sustojo Kaune, Raseiniuose ir Šiauliuose.  Koncertą Marijampolėje daugelis čia dainavusių žygio dalyvių vadina vienu šilčiausių, o žiūrovus – vienais dėmesingiausių.

Nuo šiol. tokiems renginiams ar gastroliuojančių teatrų trupių salės nuoma kainuos dvigubai brangiau nuo 2000 iki 4000 litų. Tai reiškia brangs ir bilietai Marijampolės teatro mylėtojui.  Savivaldybės naujai – senai tarybos daugumai nė motais, jog brangs ir bilietai vaikams ir pensininkams.

Neaplenkė bilietų ir salių nuomos kainų kilimas ir Kultūros centre, nors Kultūros centrui skyrėme iš Marijampolės biudžeto apie 1 milijoną litų kultūrinei veiklai vykdyti ir papildomai skyrėme autotransporto, apšvietimo įrangai įsigyti.

Kultūros centras sutvarkytas ir įrengtas iš visų mūsų mokėtojų pinigų. Šie rūmai – mūsų Marijampolės pasididžiavimas, puikus kultūrinis židinys, atgaiva ir penas sielai, tik ko gero ne daugumos tarybos nario sielai…

Apeliuodamas į tarybos daugumos sąžinę, norėčiau, kad bent jau pensininkams, invalidams ir moksleiviams studentams būtų daromos kažkokios nuolaidos.

Vardan to, kad kultūros centre surastų savo vietą ir senas ir jaunas, kad pensininkai galėtų oriai praleisti vakarus ar šventes. Perfrazuojant Seneką, galima sakyti, “jei jau liepia veržtis kūną – tai bent palikim daugiau vietos sielai”.

Bet dabar paprastam žmogui jau nelieka nei vieno, nei kito.

Gal galima būtų  iš dalies ir pateisinti kainų kilimą jei šalies ekonomika kiltų, atlyginimai, pensijos didėtų, būtų mažai bedarbių.

Bet šiandien Lietuvą ir Marijampolę vis labiau drasko pasalinės ekonomikos krizės šmėkla. Brangsta maistas, vaistai, šildymas už butą ir t.t.

Vyriausybė žada panaikinti smulkaus verslo pragyvenimo šaltinį – patentus. Ir matant visą šią ekonomikos pasiutpolkę dar drįsta drastiškai branginti kultūrinių įstaigų paslaugų ir salių nuomos įkainius, ko pasėkoje brangsta ir bilietai. Paprastam mūsų miesto gyventojui beliks tūnoti užsidarius savo bute, žiūrėti pigias televizijos muilo operas, valgyti reklamuojamus čipsus, džiaugtis “greito kepimo žvaigždėmis”.

Ačiū Marijampolės savivaldybės bibliotekoms, kurios dar gali žmones minimalia kaina intelektualiai praturtinti.

Rolandas JONIKAITIS yra Marijampolės savivaldybės Tarybos narys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *